تنظیمات Options

14
December
2021

 

در قسمت "Options" می توانید تمام تنظیمات IDM را ویرایش کنید. تنظیمات دارای هفت برگه است: "عمومی"، "انواع فایل"، "اتصال"، "ذخیره در"، "دانلودها"، "پراکسی"، "ورود به سایت"، "Dial-Up"، "صداها".

 

تب General

 

برگه "General" را می توان برای تغییر گزینه های یکپارچه سازی سیستم IDM استفاده کرد: راه اندازی خودکار، گزینه های ادغام در مرورگرها، نظارت بر کلیپ بورد URL. IDM به طور پیش فرض با کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، اج، اپرا و بسیاری دیگر از مرورگرهای محبوب ادغام می شود.

 

 

دانلود IDM

 

 

IDM از انواع اولیه و پیشرفته یکپارچه سازی مرورگر پشتیبانی می کند. برای ادغام اولیه مرورگر می توانید با انتخاب مرورگر و کلیک بر روی دکمه "Details" بررسی کنید که چه نوع ادغام برای یک مرورگر استفاده می شود.

 

 

تنظیمات تب General در idm

 

 

ادغام مرورگر پیشرفته می تواند برای ادغام IDM در هر مرورگری استفاده شود. اگر مشکلی در یکپارچه سازی مرورگر پیشرفته پیدا کردید، می توانید آن را خاموش کنید و از یکپارچه سازی اولیه مرورگر استفاده کنید.

 

با استفاده از دکمه "Add Browser..." و مکان یابی فایل اجرایی مرورگر، می توانید یک مرورگر جدید اضافه کنید. IDM نسخه مرورگر را تعیین می کند و در آن ادغام می شود.

 

IDM دارای یک ماژول ویژه (IEMonitor.exe) برای نظارت بر کلیک در مرورگرهای مبتنی بر اینترنت اکسپلورر (MSN Explorer، Avant، MyIE، برخی از نسخه‌های AOL و غیره) است که جدا از فرآیند اصلی IDM اجرا می‌شود. این ماژول را می توان با استفاده از کادر چک " اجرای ماژول برای نظارت بر کلیک برای مرورگرهای مبتنی بر اینترنت اکسپلورر - Run module for click monitoring for IE-based browsers" روشن / خاموش کرد.

 

دکمه "Keys" به شما امکان می دهد کلیدهای مختلف صفحه کلید را برای اجبار یا جلوگیری از دانلود با IDM انتخاب کنید. هنگامی که دکمه ""Keys"" را فشار می دهید، گفتگوی "استفاده از کلیدهای ویژه - Using special keys" ظاهر می شود. می توانید ترکیبی از یک یا چند کلید مناسب برای مرورگر وب خود انتخاب کنید. لطفاً توجه داشته باشید که ادغام اولیه مرورگر از کلیدهای ویژه ای برای جلوگیری یا اجبار بارگیری با IDM پشتیبانی نمی کند. اگر می خواهید از کلیدهای ویژه استفاده کنید، باید گزینه "Use advanced browser integration" را فعال کنید.

 

 

تنظیمات idm

 

 

تب File Types

 

از زبانه «File Types» می‌توان برای تغییر فهرست انواع فایل‌هایی که از مرورگر گرفته شده و توسط IDM دانلود می‌شود، استفاده کرد.

 

 

پیکر بندی idm

 

 

می توانید از دانلود IDM از سایت های مشخص شده جلوگیری کنید. اگر نمی‌خواهید IDM تمام بارگیری‌ها را از یک سایت خاص در اختیار بگیرد، می‌توانید آن را به لیست «دانلود خودکار از فهرست زیر شروع نشود - Don't start downloading automatically from the following list» اضافه کنید. می توانید از ستاره برای مطابقت با هر تعداد کاراکتر استفاده کنید. به عنوان مثال *.tonec.com با ftp.tonec.com، www.tonec.com، www.games.tonec.com و غیره مطابقت دارد.

 

همچنین می توانید از دانلود IDM از آدرس های وب مشخص شده جلوگیری کنید. می‌توانید آدرس‌های وب را در گفتگوی که با فشار دادن دکمه «Edit list...» ظاهر می‌شود، اضافه یا حذف کنید.

 

 

تب Connection

 

در تب Connection باید سرعت اتصال اینترنت خود را انتخاب کنید. این برای استفاده بهینه از پهنای باند شما ضروری است. سعی کنید از تنظیم "Max Connection Number" روی مقادیر بیشتر از 4 - 8 خودداری کنید. تعداد زیاد اتصالات (بخش های فایل) می تواند عملکرد انتقال فایل را بدتر کند و ممکن است منجر به استفاده بیشتر از منابع در سروری شود که از آن دانلود می کنید. این ممکن است به برخی محدودیت ها یا سایر اقدامات حفاظتی از سوی مدیران سیستم محلی منجر شود. از طرف دیگر، اگر یک مودم کابلی یا یک اتصال اینترنتی (اشتراک‌گذاری) بسیار پرکاربرد داشته باشید، تعداد اتصالات بیشتر می‌تواند سرعت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

می توانید تعداد اتصالات جداگانه (تعداد رشته ها برای دانلود) را برای سرورها در جدول "Exceptions:" تنظیم کنید. ممکن است برای سرورهایی که تعداد اتصالات یک کلاینت را محدود می کنند به آن نیاز داشته باشید. این همچنین برای سرورهای ftp که تعداد اتصالات را به 1 یا 2 محدود می کنند مفید است.

 

اگر می‌خواهید سهمیه‌های دانلود را برای استفاده از اتصال اینترنت خود تنظیم کنید، باید کادر انتخاب « محدودیت‌های دانلود - Download Limits » را فعال کنید. این برای پیوندهایی مفید است که نوعی خط مشی دسترسی منصفانه دارند (مانند Direcway، Direct PC، Hughes، و غیره). فرض کنید هر 4 ساعت 40 مگابایت در ساعت یا نه بیشتر از 150 مگابایت تنظیم کرده اید، و IDM حداکثر مقداری را که می تواند دانلود می کند و بعداً به طور خودکار از سر می گیرد. به این ترتیب می توانید فایل های حجیم را با حداکثر سرعت ممکن دانلود کنید.

 

 

آموزش دانلود منیجر

 

 

تب Save To

 

تب "Save To" فهرست ذخیره پیش فرض را برای همه دسته ها تعریف می کند. همچنین می‌توانید این فهرست را با انتخاب آیتم «Properties» در منوی کلیک راست یک دسته انتخابی در پنجره اصلی IDM تغییر دهید. فایل دانلود شده در دایرکتوری پیش فرض یک دسته مناسب ذخیره می شود. اما می‌توانید دایرکتوری را تغییر دهید تا فایل قبل از دانلود در گفتگوی "Download File Info" ذخیره شود. اگر چک باکس " تغییر پوشه برای ... دسته در آخرین انتخاب - Change folder for ... category on last selected " علامت زده شود و دایرکتوری را در گفتگوی " دانلود اطلاعات فایل - Download File Info " تغییر داده باشید، دایرکتوری ذخیره پیش فرض برای همه دانلودهای بعدی در این دسته تغییر خواهد کرد.

 

 

آموزش تنظیمات دانلود منیجر

 

 

تب "دایرکتوری موقت - Temporary Directory" مسیری را که در آن همه فایل های موقت باید ذخیره شوند را مشخص می کند. فقط در صورتی که مکان پیش فرض فضای دیسک آزاد کافی نداشته باشد، ممکن است نیاز به تغییر این فهرست داشته باشید.

 

 

تب Downloads

 

در کادر گروه Dialogs می توانید نحوه نمایش دیالوگ های IDM را کنترل کنید. می توانید گفتگوی "دانلود کامل - Download Complete" را با استفاده از کادر "Show download complete dialog" غیرفعال کنید.

 

 

تنظیمات Options دانلود منیجر

 

 

"Edit" را در نزدیکی برچسب "سفارشی کردن - Customize "Download Progress" dialog" فشار دهید و سپس مورد "نشان داده نشود - Don't show" را در کادر فهرست "Start view" انتخاب کنید، اگر اصلاً نمی خواهید قسمت "پیشرفت دانلود - Download Progress" را ببینید. اگر دوست ندارید گفتگوی «پیشرفت دانلود» در جلوی همه پنجره‌های دیگر ظاهر شود، «Show minimized» را انتخاب کنید.

 

 

تنظیمات کامل دانلود منیجر

 

 

اینترنت دانلود منیجر از حالت بی‌صدا نیز پشتیبانی می‌کند زمانی که همه فایل‌های کلیک شده به‌طور خودکار در فهرست پیش‌فرض ذخیره می‌شوند. اگر نمی‌خواهید پنجره‌های «Download File Info»، پیشرفت دانلود و «Download Complete» را ببینید، می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید. فقط علامت "Show start download dialog"، "Show download complete dialog" را بردارید و مورد "Don't show" را در کادر فهرست گفتگوی "Customize download progress dialog" انتخاب کنید.

 

Internet Download Manager برای سرعت بهینه سازی شده است و همزمان با نمایش گفتگوی "Download File Info" شروع به دانلود فایل می کند. بنابراین در حالی که در حال فکر کردن به محل قرار دادن یک فایل پس از دانلود در گفتگوی "Download File Info" هستید، ممکن است فایل به طور جزئی یا کامل دانلود شود. اگر از برنامه‌ریز IDM استفاده می‌کنید و می‌خواهید بعداً فایل را دانلود کنید، یا فقط می‌خواهید آن را به صف اضافه کنید، ممکن است نیازی به دانلود فایل در این گفتگو نداشته باشید. در این حالت باید تیک "شروع دانلود فوراً در حین نمایش محاوره اطلاعات فایل دانلود - Start download immediately while showing Download File Info dialog" را بردارید.

 

وقتی دکمه «Download Later» را در گفتگوی «Download File Info» فشار دهید یا با استفاده از «Tasks→ Add batch download» یا «Tasks→ Add batch download from clipboard» آیتم‌های منوی اصلی IDM را اضافه کنید، می‌توانید فایل‌ها را در یک صف خاص قرار دهید. . برای انجام این کار گزینه های "Show queue selection panel..." را فعال کنید.

 

گاهی اوقات سرورهای اینترنتی با هر درخواست دانلود به اشتباه زمان تغییر فایل را تغییر می دهند. در این حالت برنامه زمانبندی IDM شروع به دانلود چنین فایل هایی از ابتدا می کند. برای جلوگیری از آن و برای از سرگیری دانلودها به درستی، باید کادر "Ignore file modification time changes when resuming a download" را علامت بزنید.

 

برای اینکه مانند یک مرورگر عمل کند، IDM از همان عامل کاربری استفاده می کند که توسط مرورگر مورد استفاده قرار می گیرد و دانلود از آن را تشخیص می دهد. اما برای دانلودهایی که به صورت دستی با استفاده از دکمه "Add Url"" اضافه می شوند، می توانید جعبه متنی "User agent for manually added downloads" را ویرایش عامل کاربر پیش فرض تغییر دهید.

 

اگر می خواهید نرم افزار ضد ویروسی را پس از اتمام دانلود اجرا کنید، باید "Edit" را در نزدیکی برچسب "Virus checking settings" فشار دهید. در محاوره "Virus Checking" مسیر کامل فایل اجرایی را تایپ کرده یا مرور کنید. اگر IDM از پارامترهای لازم برای نام فایل اجرایی مشخص اطلاع داشته باشد، آنها را به طور خودکار تنظیم می کند. در غیر این صورت باید آنها را به صورت دستی در "Command line parameters" مطابق با مستندات نرم افزار ضد ویروسی تنظیم کنید و نام فایل را با "[File]" جایگزین کنید. اگر هیچ پارامتری تنظیم نشده باشد، IDM نرم افزار ضد ویروسی را اجرا می کند و مسیر کامل را به فایل دانلود شده اضافه می کند.

 

 

پیکربندی کامل دانلود منیجر

 

 

برگه Proxy

 

از زبانه «پراکسی» می توان برای انجام تنظیمات سرورهای پراکسی خود استفاده کرد. دکمه "Get System" را می توان برای کپی تنظیمات پروکسی از مرورگر خود استفاده کرد. همچنین می توانید از اسکریپت پیکربندی خودکار استفاده کنید یا پروکسی را به صورت دستی پیکربندی کنید و برای هر پروتکل پروکسی جداگانه تنظیم کنید.

 

اگر گزینه "Use proxy/socks from a browser's request..." فعال باشد، IDM از همان پروکسی استفاده می کند که در مرورگری که دانلود را از آن شروع کرده اید استفاده می کند. می توان آن را در تنظیمات مرورگر یا در برخی از افزونه های پروکسی / vpn نصب شده در آن مرورگر تنظیم کرد.

 

 

تنظیمات idm

 

 

برگه Site Logins

 

برگه "Site Logins" برای تهیه لیستی از اطلاعات ورود به سایت برای سایت هایی که درخواست مجوز دارند استفاده می شود. شما می توانید اطلاعات ورود به سیستم مختلف را برای دایرکتوری های مختلف یک وب سایت اضافه کنید. بر روی دکمه "New" کلیک کنید تا اطلاعات URL و نام کاربری / رمز عبور جدید اضافه شود.

 

 

پیکربندی idm

 

 

برگه Dial Up / VPN

 

اگر از سرویس استاندارد "Windows Dial-Up" استفاده می شود، IDM می تواند سوابق دفترچه تلفن را برای اتصالات شما ویرایش کند. در کادر لیست می توانید اتصالی را برای استفاده با IDM انتخاب کنید. اگر رایانه شما به اینترنت متصل است، IDM این اتصال را به طور پیش فرض نشان می دهد. در غیر این صورت IDM آخرین اتصال استفاده شده را نشان می دهد. اگر IDM را برای اولین بار اجرا می کنید، IDM اولین رکورد را از دفترچه تلفن شما انتخاب می کند.

 

 

پیکربندی دانلود منیجر

 

 

پس از انتخاب یک اتصال، می توانید نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید و با کلیک بر روی دکمه "Apply" آنها را در دفترچه تلفن خود ذخیره کنید. اگر نمی خواهید رمز عبور را هر بار که IDM را شروع می کنید وارد کنید، کادر "Save Password" را علامت بزنید. همچنین می توانید تعداد شماره گیری های مجدد (0 - بی پایان) و فاصله زمانی بین آنها را تنظیم کنید. برای ذخیره تغییرات بر روی دکمه "OK" یا برای حذف آنها روی "لغو" کلیک کنید.

 

 

برگه Sounds

 

IDM می تواند صداهای مختلفی را برای رویدادهای دانلود مختلف پخش کند. در این تب می توانید فایل های صوتی را انتخاب کرده و رویدادها را تنظیم کنید.

 

 

tab sounds idm

 

 

نکته: می توانید از صداهای استاندارد ویندوز ذخیره شده در فهرست "Windows / Media" برای پخش در رویدادها استفاده کنید. برای تنظیم یک صدا، یک رویداد را انتخاب کنید، روی دکمه "Browse" کلیک کنید، یک فایل برای پخش پیدا کنید و سپس رویداد را در کادر انتخاب علامت بزنید. شما می توانید صدای انتخاب شده را با استفاده از دکمه "Play" تست کنید.

 

 

سایت نادمارکت فعالیت خود را از سال 94 با ارائه آنتی ویروس و نرم افزار آغاز نموده و توانست با ارائه خدمات موثر به یکی از برترین و بزرگترین ارائه دهنده محصولات اورجینال آنتی ویروس تبدیل شود، تا محصولات متنوع و اورجینال را به کاربران ارائه دهد. کارشناسان نادمارکت با پشتیبانی فنی و قدرتمند پاسخگوی همیشگی نیاز های کاربران عزیز جهت بهترین راهنمایی ها و راهکارها در قالب محصولات اورجینال هستند.

لطفا قبل از هر گونه سوالی قسمت سوالات متداول مطالعه شود، به صورت کلی ما مشتاقانه آماده هستیم، تا تمام سوالات و نیازهای شما را پاسخگو باشیم.

تلگرام: ID = @nodmarket (فقط ارسال پیام)
وآتس آپ: 09338809387 (فقط ارسال پیام)
تماس 1: 09338809387
تماس 2: 01334556373