آیا ویروس کامپیوتری می تواند هارد دیسک را غیرفعال کند؟

05
March
2022

 

آیا ویروس کامپیوتر باعث غیرفعال شدن هارد دیسک میشود؟

 

 

 

با درود به کاربران و بازدید کنندگان عزیز سایت تخصصی ناد مارکت

 

خرید لایسنس نود 32

جهت خرید لایسنس اورجینال آنتی ویروس نود 32 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید لایسنس نود 32

 


 

یک ویروس مخرب خاص در بدترین حالت می تواند هارد دیسک را به طور موقت غیرفعال کند. یک ویروس به تنهایی برای شکستن فیزیکی هارد یا غیرفعال کردن کامل هارد دیسک تا جایی که قابل تعمیر نباشد کافی نیست. حذف برخی از ویروس‌های بد "خرید آنتی ویروس نود 32" از جمله ویروس‌های بخش راه‌انداز، برای یک فرد غیرمتخصص آنقدر دشوار است که ممکن است احساس کند هارد دیسک دچار مشکل شده است. اما واقعیت این است که در حالی که ویروس ها می توانند داده های ذخیره شده روی هارد دیسک را از بین ببرند، نمی توانند خود دستگاه را از بین ببرند.

 

ویروس کامپیوتری یک برنامه کامپیوتری مخرب و خود تکثیر شونده است که به عنوان یک نوع بدافزار طبقه بندی می شود. ویروس ها به گونه ای طراحی شده اند که از رایانه ای به رایانه دیگر پخش شوند و فایل ها و برنامه های ذخیره شده در رایانه را آلوده یا از بین ببرند. ویروسی که وارد اطلاعات حیاتی سیستم می شود می تواند سیستم عامل کامپیوتر را غیرفعال کرده و سیستم را غیرقابل استفاده کند. ویروس کد فایل را تغییر می دهد بنابراین کامپیوتر با فایل های خراب کار نمی کند. هر ویروسی که روی فایل های ذخیره شده روی هارد دیسک اثر بگذارد، می توان با فرمت مجدد هارد دیسک حذف گردد. با این حال فرمت مجدد درایو همه داده ها را حذف می کند - و ویروس همچنان می تواند در یک نسخه پشتیبان از فایل وجود داشته باشد.

 

 

علائم ویروسی شدن هارد

 

 

ویروس های بخش بوت

ویروس‌های بخش بوت یکی از مضرترین ویروس‌ها و سخت‌ترین بدافزارها هستند. یک ویروس بخش بوت بخشی از هارد دیسک را که اطلاعات بارگذاری سیستم عامل و جداول تخصیص فایل را کنترل می کند که هارد دیسک برای مکان یابی اطلاعات ذخیره شده در دستگاه استفاده می کند، آلوده می کند. ویروس‌های بخش بوت می‌توانند از فرمت مجدد دیسک سخت جان سالم به در ببرند، زیرا در بخش دیگری از دیسک ذخیره می‌شوند. ویروس های بخش بوت را می توان با پاک کردن بخش بوت یا با استفاده از ابزار حذف و بازسازی بخش بوت حذف کرد.

 

آسیب سخت افزار

به گزارش Computerworld معاون وسترن دیجیتال گفت راهی برای ساخت ویروسی وجود دارد که می تواند به هارد دیسک آسیب خاصی برساند و دستگاه را غیرفعال کند. با این حال سیستم عامل را می توان عوض کرد و به حالت اولیه خود بازگرداند، بنابراین ویروس آسیب رسان به سیستم عامل هنوز نمی تواند هارد دیسک را برای همیشه غیرفعال کند.

 

یک راه فرضی وجود دارد که یک ویروس می تواند به یک عمل موجود که می تواند هارد دیسک را خراب کند کمک کند. هنگامی که یک کامپیوتر رم کافی برای رسیدگی به تمام نیازهای برنامه را نداشته باشد، بر روی یک پسوند حافظه مجازی روی هارد دیسک می افتد. هنگامی که اندازه حافظه مجازی کافی نیست، رایانه می تواند درگیر درهم کوبیدن دیسک شود. کوبیدن دیسک به این معنی است که هارد دیسک به طور مداوم در حال خواندن و نوشتن اطلاعات است که می تواند به فرسودگی سخت افزار دستگاه کمک کند. بعید است که یک ویروس باعث خرابی دیسک شود، اما ویروس که رایانه‌ای را که قبلاً درگیر کرده باشد، "خرید نود 32" می‌توانند شدت مشکل را افزایش داده و به سایش هارد دیسک کمک کنند.

 

آیا ویروس ها می توانند پورت های USB را خراب کنند؟

 

 

از کجا بفهمیم هارد ویروسی شده

 

 

ویروس یک برنامه خودتکثیری است که از دستگاهی به دستگاه دیگر با اتصال خود به برنامه های کاربردی دیگر پخش "خرید آنتی ویروس" می شود. این ویروس همچنین ممکن است شامل کدهای مخربی باشد که به فایل ها و عملکرد رایانه حمله می کند. ویروس ها نمی توانند پورت های USB را خراب یا آسیب ببینند، اما می توانند از پورت های USB به عنوان راهی برای انتشار و آلوده کردن سیستم های دیگر استفاده کنند. ویروس ها همچنین می توانند توانایی کامپیوتر را برای ارتباط با پورت های USB غیرفعال کنند.

 

ویروس های کامپیوتری کد نرم افزاری هستند و نرم افزارها نمی توانند به سخت افزار کامپیوتر آسیب فیزیکی وارد کنند. در حالی که یک ویروس ممکن است از دستگاه های USB به عنوان روشی برای انتقال استفاده کند، درگاه USB خود تحت تأثیر ویروس قرار نمی گیرد. پورت USB مانند یک اتوبوس است و ویروس یک مسافر بیمار است. وسیله نقلیه فرد آلوده حامل ویروس را جابجا می کند. ویروس ها از انتقال داده برای انتقال به دستگاه های دیگر استفاده می کنند. فقط وصل کردن دستگاه به پورت USB باعث انتشار ویروس نمی شود: سیستم باید روشن باشد و ویروس برای انتشار باید روی سیستم فعال باشد. ویروس‌ها از عملکرد autorun که هنگام اتصال فلش مموری یا هارد اکسترنال به پورت USB فعال می‌شود، برای انتشار استفاده می‌کنند.

 

درایور پورت غیرفعال است

اگرچه سخت افزار پورت USB به طور فیزیکی توسط ویروس آسیب نمی بیند یا تغییر نمی کند، ویروس می تواند به توانایی رایانه برای استفاده از پورت های USB آسیب برساند. درایورها نرم افزاری هستند که رایانه برای کار با سخت افزارهایی مانند پورت های USB از آن ها استفاده می کند. درایورهای آلوده به ویروس ممکن است با خطا مواجه شوند یا با هم کار نکنند. با این حال، اگر درایورها به حالت عاری از ویروس بازگردند، درگاه های USB دوباره کار خواهند کرد.

 

Bootable پیدا نشد

پیام‌های خطایی مانند «دستگاه راه‌اندازی یافت نشد» یا «درایو شناسایی نشد» زمانی ظاهر می‌شوند که رایانه نتواند دستگاه اصلی قابل بوت را شناسایی کند. دستگاه‌های راه‌اندازی اولیه می‌توانند شامل هارد دیسک، درایو نوری یا درایو فلاپی دیسک باشند. خطاهای راه‌اندازی اغلب زمانی رخ می‌دهد که یک مؤلفه مهم از کار بیفتد، اگرچه مشکلات دیگر می‌تواند مانع از شناسایی دستگاه بوت توسط رایانه شخصی شود.

 

همه رایانه‌های مجهز به یک تراشه حافظه کوچک فقط خواندنی به نام سیستم ورودی/خروجی اصلی هستند. این تراشه در سطح مادربرد کاشته می شود. BIOS برای عملکرد رایانه بسیار مهم است، زیرا مسئول اولیه سازی اجزای سخت افزاری و شناسایی بوت لودر است، که دومی مسئول بوت کردن دستگاه است. قبل از اولیه سازی اجزای متصل به مادربرد، BIOS یک تست خودکار روشن/خاموش انجام می دهد، یک تست نرم افزاری ساده که از کارکرد همه سخت افزار مطمئن می شود. اگر POST تشخیص دهد که یک دستگاه قابل بوت وجود ندارد، یک پیام خطای مرتبط را روی صفحه نمایش می دهد.

 

خرابی سخت افزار

دستگاه ها دچار خرابی تدریجی یا حاد می شوند. دستگاه‌های بوت می‌توانند نشانه‌های مختلفی مبنی بر وقوع یا قریب‌الوقوع بودن خرابی نشان دهند، اگرچه تشخیص این علائم در درایوهای نوری و درایوهای فلاپی دیسک سخت‌تر است. اگر کامپیوتر پس از راه‌اندازی یا در حین اجرای نرم‌افزار منجمد شود، اگر کامپیوتر بدون هشدار، راه‌اندازی مجدد شود، یا اگر کامپیوتر برای خواندن یا نوشتن فایل‌ها زمان زیادی نیاز داشته باشد، ممکن است دستگاه بوت در حال نابودی باشد. هارد درایوها هنگام بروز خرابی مکانیکی صداهای کلیک و بوق تولید می کنند. اگر یکی از دستگاه های بوت در حال نمایش باشد، یا اخیراً علائم فوق را نشان داده باشد، و رایانه نتواند دستگاه را پیدا کند، ممکن است درایو از کار افتاده باشد.

 

ویروس بخش بوت

 

 

ویروسی شدن بوت کامپیوتر

 

 

رکورد اصلی بوت روی بخشی از هارد دیسک است که حاوی کدهای لازم برای بوت کردن کامپیوتر است. پس از اجرای POST و مقداردهی اولیه سخت افزار، بایوس بوت لودر را تعیین می کند. این کد به حافظه فعال منتقل می شود تا واحد پردازش مرکزی بتواند دستورالعمل های توضیح داده شده در کد را اجرا کند. ویروس های بخش بوت به MBR حمله کرده و کد را تغییر می دهند. ویروس در حافظه دسترسی تصادفی بارگذاری می‌شود، که پنجره‌ای را برای آلوده کردن هر دیسک دیگری که به رایانه شخصی متصل است فراهم می‌کند. ویروس‌های بخش راه‌اندازی می‌توانند از بوت شدن رایانه به هارد دیسک یا حتی شناسایی دستگاه جلوگیری کنند. حذف این ویروس ها بسیار دشوار است، اما نرم افزار آنتی ویروس می تواند هارد دیسک را از این نوع آلودگی پاک کند.

 

آیا می توانیم لپ تاپ خود را برای پاک کردن ویروس ریست کنید؟

اینکه آیا می‌توانید ویروس را از لپ‌تاپ خود حذف کنید تا حد زیادی به نوع بازنشانی بستگی دارد. راه اندازی مجدد کامپیوتر شما ویروس را از بین نمی برد، اما فرمت کردن هارد دیسک و بازگرداندن کامپیوتر به شرایط کارخانه ممکن است.

 

انجام بازنشانی کارخانه ای روی لپ تاپ شما باید اکثریت قریب به اتفاق بدافزارها را حذف کند، به استثنای ویروس بخش بوت. یک ویروس سکتور بوت کدی را که رایانه برای بارگذاری سیستم عامل استفاده می کند، پاک یا تغییر می دهد. اگر رایانه شما آلوده شده باشد، رایانه شما عملیات بوت شدن را کامل نمی کند و ممکن است یک پیام خطا یا یک صفحه خالی به دنبال POST مشاهده کنید. برخلاف اکثر تهدیدات، ویروس به جای ویندوز مایکروسافت یا نرم افزار نصب شده آن، خود هارد دیسک را آلوده می کند. با این حال، فرمت کردن درایو لزوماً ویروس را از بین نمی‌برد - یک قالب استاندارد معمولاً برای حذف تمام آثار بدافزار به اندازه کافی کامل نیست. برای حذف یک ویروس بخش بوت، یک برنامه آنتی ویروس قوی اجرا کنید.

 

حذف ویروس

 

 

از بین بردن ویروس هارد
کامپیوتر

 

 

اگر هارد دیسک یا داده های رایانه شما خراب شود، می تواند داده های مهم شما را از بین ببرد. بسته به اینکه چه فایل‌هایی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، ممکن است لازم باشد داده‌ها را از یک نسخه پشتیبان بازیابی کنید. خرابی داده‌ها می‌تواند از چندین منبع مختلف باشد، و انجام اقداماتی برای جلوگیری از این مشکلات می‌تواند در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی کند.

 

▪ یک منبع برق غیرقابل اعتماد، چه منبع تغذیه داخلی کامپیوتر، شبکه برق ساختمان که برق دستگاه شما را تامین می کند، می تواند داده ها را خراب کند. هنگامی که رایانه شما در حال نوشتن داده ها بر روی دیسک است، یک وقفه یا افزایش برق می تواند باعث شود که سیستم به جای داده های درخواستی، خطا بنویسد. اگر داده مورد نظر یک فایل متنی باشد، آسیب ممکن است جزئی باشد، اما اگر یک فایل سیستمی درگیر باشد، می تواند ثبات کل سیستم شما را به خطر بیندازد. استفاده از پشتیبان سیستم ژنراتور برای تامین برق اضطراری در هنگام قطعی می تواند از این نوع فساد جلوگیری کند، و همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که رایانه شما به محافظ های برق متصل هستند.

 

▪ خرابی سخت افزار رایانه همچنین می تواند نتیجه آسیب به هارد دیسک و سایر رسانه های ذخیره سازی باشد. در طول استفاده معمولی، صفحات هارد دیسک با سرعت بسیار بالایی می چرخند و هدهای خواندن / نوشتن میدان مغناطیسی را تغییر می دهند و بر روی سطح فلز شناور می شوند. با گذشت زمان، هارد دیسک می‌تواند خراب شود و «بخش‌های بد» را انتخاب کند که در آن داده‌های نوشته شده به درستی نگهداری نمی‌شوند. خاموش شدن غیرعادی و مشکلات برق می تواند باعث شود که هدها به دیسک برخورد کنند و به هر داده در مناطق آسیب دیده آسیب برساند. اگر مناطق آسیب دیده در مناطقی رخ دهد که توسط فایل های سیستم یا داده های مهم اشغال شده است، ممکن است در نتیجه خرابی ایجاد شود.

 

▪ ویروس و بد افزار - بسیاری از انواع مختلف بدافزار کامپیوترها و سرورها را خراب می کنند. در برخی موارد، این برنامه‌ها به دلیل بدخواهی محض به سیستم‌ها آسیب می‌زنند، در حالی که برخی دیگر سعی می‌کنند داده‌ها را بدزدند و به عنوان یک عارضه جانبی باعث آسیب شوند. فساد موجود ممکن است به سیستم عامل ها تا حد بی فایده آسیب برساند، یا ممکن است به طور انتخابی بخش هایی از سیستم عامل مانند محافظت از آنتی ویروس و فایروال را هدف قرار دهد تا به افراد خارجی اجازه دسترسی به سیستم را بدهد. به روز نگه داشتن برنامه های آنتی ویروس و آموزش برای جلوگیری از پیوست های ایمیل می تواند به کاهش خطر این نوع خرابی رایانه کمک کند.

 

سایت نادمارکت فعالیت خود را از سال 94 با ارائه آنتی ویروس و نرم افزار آغاز نموده و توانست با ارائه خدمات موثر به یکی از برترین و بزرگترین ارائه دهنده محصولات اورجینال آنتی ویروس تبدیل شود، تا محصولات متنوع و اورجینال را به کاربران ارائه دهد. کارشناسان نادمارکت با پشتیبانی فنی و قدرتمند پاسخگوی همیشگی نیاز های کاربران عزیز جهت بهترین راهنمایی ها و راهکارها در قالب محصولات اورجینال هستند.

لطفا قبل از هر گونه سوالی قسمت سوالات متداول مطالعه شود، به صورت کلی ما مشتاقانه آماده هستیم، تا تمام سوالات و نیازهای شما را پاسخگو باشیم.

تلگرام: ID = @nodmarket (فقط ارسال پیام)
وآتس آپ: 09338809387 (فقط ارسال پیام)
تماس 1: 09338809387
تماس 2: 01334556373