کرم کامپیوتری (Worm) چیست؟ - نحوه جلوگیری از آن

کرم رایانه ای نوعی بدافزار است که خود را در کامپیوتر پخش می کند. یک کرم می تواند بدون هیچ گونه تعامل انسانی خود را تکثیر کند.کرم کامپیوتری یا computer worm چیست؟با درود به کاربران و بازدید کنندگان عزیز سایت تخصصی نادمارکت

جهت خرید لایسنس اورجینال آنتی ویروس نود 32 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید لایسنس نود 32

جهت خرید لایسنس اورجینال ویندوز 10 و 11 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید ویندوز
کرم رایانه ای چیست؟

یکی از جالب ترین اشکال نرم افزارهای مخرب (یا بدافزارها) کرم رایانه است، عمدتا به این دلیل که آنها به خودی خود هیچ آسیبی به هیچ رایانه ای نمی رسانند. با این حال از آنجا که هرگونه نفوذ به رایانه می تواند در نهایت باعث آسیب شود، کرم ها به عنوان بدافزار طبقه بندی می شوند.


کرم رایانه ای چیست؟


درست مانند ویروس های رایانه ای رایج ترین نوع بدافزار ، کرم ها با این واقعیت که خود تکثیر می شوند قابل تشخیص هستند. به عبارت دیگر آنها نیازی به انتقال جسمی توسط شخصی با انتقال آن به شخص دیگر ندارند. با این حال در حالی که به نظر می رسد یک ویروس به رایانه هایی که با آن تماس می گیرد آسیب می رساند، یک کرم فقط به این منظور است که تا آنجا که ممکن است بدون تغییر هیچ گونه عملکردی در رایانه ها حرکت کند، و اهداف تولید کننده را دنبال نماید.

این بدان معنا نیست که کرم ها اشکال خطرناکی از بدافزار نیستند. (طبق تعریف ، اگر پتانسیل ایجاد آسیب را نداشت، بدافزار نامیده نمی شد.) اول از همه کرم ها فقط از طریق شبکه ها (مانند اینترنت یا اینترانت شرکت) حرکت می کنند، که می تواند مانع یا اختلال ایجاد کند. پهنای باند شبکه، ثانیاً کرم ها می توانند برنامه های مخرب دیگری را حمل کنند، جایی که خطر واقعی در آن است.


Payloads چیست؟


Payload یک کد مخرب است که کرم ها می توانند حمل کنند که می تواند باعث آسیب به رایانه ها یا خود شبکه شود. برخی از نمونه های کرم هایی که دارای بار قابل حمل هستند عبارتند از:


▪ کرم Witty

برای اولین بار در مارس 2004 راه اندازی شد، به عنوان اولین کرم شناخته می شود که حاوی بار مخرب است. بار قابل حمل باعث شد کامپیوتر مورد نظر به طور مداوم بسته های داده را روی هارد دیسک بنویسد تا زمانی که دستگاه خراب شود.


▪ کرم Nyxem

در ژانویه 2006 راه اندازی شد. محموله در 3 فوریه فعال شد و در هر سومین روز ماه ، سعی می کرد نرم افزارهای مرتبط با امنیت را غیرفعال کرده و برخی از پرونده های Microsoft Office را حذف کند.


Daprosy

این کرم که در ژوئیه 2009 راه اندازی شد، به طور خاص گذرواژه های بازی های آنلاین را در کافه های اینترنتی هدف قرار داد.


جلوگیری از کرم رایانه ای


از آنجایی که هیچ وقت زمانی نخواهد رسید که مجرمان اینترنتی تلاش برای پخش کرم و سایر بدافزارها را متوقف کنند، چه به عنوان یک شوخی و چه برای آسیب گسترده ، بیشترین کاری که کاربران کامپیوتر می توانند انجام دهند این است که اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهند تا سعی کنند قربانی نشوند. در اینجا چند راه برای محافظت از رایانه ها در برابر کرم ها آورده شده است:


کرم کامپیوتری چیست و چگونه کار می کند؟


آنتی ویروس اورجینال

نرم افزار آنتی ویروس که به طور خاص برای کرم ها - ویروس ها - بدافزار ها و غیره طراحی شده است، شروع خوبی است. داشتن نرم افزار آنتی ویروس اورجینال آنتی ویروس نود 32 به دلیل تهدید مداوم خطرات جدید و سایر بدافزارها بسیار مهم است. این باعث می شود که نرم افزار به روزترین محافظت را به صورت روزانه داشته باشد.


بروز رسانی ویندوز و نرم افزار ها

از آنجا که کرم ها آسیب پذیری های سیستم عامل ها را هدف قرار می دهند، مهم این است که رایانه ها همیشه آخرین آپدیتها و به روز رسانی ها را نصب کنند. شرکت های سیستم عامل با خوشحالی به روز رسانی رایگان نرم افزار خود را به منظور ایمن نگه داشتن رایانه مشتریان خود ارائه می دهند. یکی از راه های انجام این کار این است که مطمئن شوید کامپیوتر طوری تنظیم شده است که به روزرسانی خودکار سازنده سیستم عامل را امکان پذیر کند. اگر رایانه ای برای به روز رسانی خودکار تنظیم نشده است، مطمئن شوید که حداقل هفته ای یکبار بروزرسانی ها را بررسی کنید.


ایمیل های ناشناس

برخی از کرم ها به عنوان ایمیل های بی ضرر ظاهر می شوند. یکی از نمونه ها کرم ILOVEYOU بود. این نامه الکترونیکی که در سال 2000 راه اندازی شد ، "ILOVEYOU" را در عنوان موضوع و یک سند .vbs نشان داد که شبیه یک فایل متنی بی خطر بود. با این حال پس از باز شدن ، کرم خود را برای همه افراد در دفترچه آدرس ویندوز مورد نظر تکرار کرد و تغییرات بدی در سیستم کاربری هدف ایجاد کرد. بهترین سیاست این است که هرگز در ایمیل های نوع "زنجیره ای" باز یا ارسال نکنید ، یا روی پیوندهای این ایمیل ها کلیک نکنید و از دوستان و خانواده ایمیل خود بخواهید که همین کار را انجام دهند.


با داشتن یک آنتی ویروس قدرتمند پیروی از این مراحل رایانه ها از آخرین محافظت در برابر کرم ها و بسیاری دیگر از انواع بدافزارها و حملات مخرب به روز محافظت می شوند.


سایت نادمارکت فعالیت خود را از سال 94 با ارائه آنتی ویروس و نرم افزار آغاز نموده و توانست با ارائه خدمات موثر به یکی از برترین و بزرگترین ارائه دهنده محصولات اورجینال آنتی ویروس تبدیل شود، تا محصولات متنوع و اورجینال را به کاربران ارائه دهد. کارشناسان نادمارکت با پشتیبانی فنی و قدرتمند پاسخگوی همیشگی نیاز های کاربران عزیز جهت بهترین راهنمایی ها و راهکارها در قالب محصولات اورجینال هستند.

لطفا قبل از هر گونه سوالی قسمت سوالات متداول مطالعه شود، به صورت کلی ما مشتاقانه آماده هستیم، تا تمام سوالات و نیازهای شما را پاسخگو باشیم.

تلگرام: ID = @nodmarket (فقط ارسال پیام)
وآتس آپ: 09338809387 (فقط ارسال پیام)
تماس 1: 09338809387
تماس 2: 01334556373