نسخه OEM یا Retail در ویندوز ۱۰ و ۱۱ - کدام بهتر است؟

02
May
2022

 

تفاوت نسخه‌های OEM و Retail در ویندوز

 

 

 

با درود به کاربران و بازدید کنندگان عزیز سایت تخصصی ناد مارکت

 

خرید لایسنس نود 32

جهت خرید لایسنس اورجینال آنتی ویروس نود 32 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید لایسنس نود 32

خرید ویندوز

جهت خرید لایسنس اورجینال ویندوز 10 و 11 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید ویندوز

 


 

اگر از علاقه مندان به رایانه شخصی هستید، پس حتماً در مورد نسخه های مختلف ویندوز موجود در بازار شنیده اید. ( نکته : ما در مورد ویندوز های کرک شده در بازار صحبت نمیکنیم ) ما در مورد نسخه ای که هنگام خرید ویندوز به صورت آنلاین پیدا می کنید، صحبت می کنیم. در آنجا ممکن است درباره دو ویندوز موجود دیده باشید یا شنیده باشید، یعنی نسخه OEM و Retail.

 

شاید از خود پرسیده باشید که تفاوت این دو چیست. به همین دلیل تحقیقاتی را برای یافتن آن انجام دادیم. در این مقاله قصد داریم هر دو ویندوز OEM و Retail را توضیح داده و با هم مقایسه کنیم و ببینیم که تفاوت های اساسی چیست و در هنگام خرید ویندوز اورجینال برای رایانه شخصی خود باید کدام یک را انتخاب کنید.

 

ویندوز همیشه یک سیستم عامل پولی بوده است، بنابراین برای اینکه بتوانیم آن را فعال کنیم و بتوانیم به صورت قانونی و بدون مشکل از آن استفاده کنیم، باید لایسنس سیستم عامل را خریداری کنیم. با این حال، اگر تا به حال سعی کرده باشیم به دنبال مجوز ویندوز باشیم، مطمئناً با انواع مختلفی مانند مجوزهای OEM، RETAIL و حتی VOLUME مواجه خواهیم شد و هر مجوز قیمت متفاوتی دارد. این لایسنس ها چه تفاوتی با هم دارند و برای فعال سازی ویندوز کدام یک را بخریم؟

 

اگر قبلاً ویندوز خود را فعال کرده باشیم، بسیار آسان است که بدانیم لایسنس ما OEM است یا RETAIL، دو مجوزی که همانطور که در زیر خواهیم دید، بیشتر در بین کاربران وجود دارد. برای بررسی نوع مجوز باید Equipment Properties را باز کنیم و در پنجره ای که در ادامه خواهیم دید به انتهای بخش Product ID نگاه می کنیم.

 

اگر این شناسه در عکس زیر به OEM ختم شود، مجوز از نوع OEM خواهد بود. در غیر این صورت از نوع RETAIL خواهد بود.

 

 

تفاوت نسخه‌های OEM و Retail در ویندوز

 

 

بطور کلی مایکروسافت سیستم عامل ویندوز OEM خود را در اختیار سازندگان رایانه مانند HP، Dell، Lenovo و غیره قرار می دهد. ویندوز OEM یا می توانید بگویید Original Equipment Manufacturer نسخه ویندوز است که توسط System Builders یا تولید کنندگان رایانه شخصی استفاده می شود. در حالی که Retail نسخه اصلی و کامل ویندوز است برای کاربران نهایی در نظر گرفته شده است. هر دو نسخه OEM و Retail ویندوز رایج هستند و بجز یک مورد تفاوت خاصی با هم ندارند، اما برای اینکه برای شما روشن شود ما به برخی از تفاوت های عمده بین آنها اشاره کرده ایم.

 

لایسنس RETAIL ویندوز چیست؟

مجوز Retail را زمانی دریافت می کنید که نسخه ویندوز 10 و یا 11 را از یک فروشگاه آنلاین خریداری می کنید. مجوز Retail که از بهترین نوع لایسنس ویندوز هست و بر خلاف نسخه OEM از ابتدا مختص به هیچ رایانه شخصی نیست و همچنین می تواند از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل شود. یعنی می توانید ویندوز 10 یا 11 را از یک کامپیوتر حذف کرده و روی کامپیوتر دیگری نصب و فعال کنید.

 

لایسنس OEM ویندوز چیست؟

مجوز OEM (سازنده لپ تاپ) توسط تولیدکنندگان رایانه شخصی برای ارائه ویندوز از پیش نصب شده بر روی رایانه های خود استفاده می شود. به عبارت دیگر، هنگامی که یک رایانه شخصی جدید خریداری می کنید، مجوز OEM ویندوز را دریافت می کنید. به عنوان مثال، اگر یک رایانه Dell جدید با ویندوز 10 یا 11 خریداری کنید، نوع مجوز OEM است. نکته مهم اینجاست که برخلاف مجوز Retail ، مجوز OEM را نمی توان از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل کرد و فقط بر روی همان سیستم بعد تعویض ویندوز فعال میگردد. این روزها، کلیدهای محصول OEM در سیستم عامل BIOS/UEFI تعبیه شده است تا از جابجایی مجوز جلوگیری شود.

 

نکته : با لایسنس های OEM به طور کلی می توانیم رم یا کارت گرافیک را بدون مشکل فعال سازی تغییر دهیم، اما در صورت تغییر سایر قطعات مانند هارد، پردازنده و از همه مهمتر مادربرد، لایسنس غیر فعال خواهد شد. و برای فعال سازی مجدد ویندوز، باید لایسنس دیگری بخریم. از این رو توصیه میکنیم ویندوز RETAIL را با بهترین قیمت از سایت نادمارکت خرید کنید.

 

چگونه بفهمیم که آیا کلید مجوز OEM داریم یا یک کلید مجوز Retail؟

یک روش این بود که در بالا توضیح دادیم تا بتوانید متوجه شوید که نوع لایسنس ویندوز شما چیست. حال در اینجا نیز روش دیگری را به شما معرفی میکنیم با ما همراه باشید:

 

1. کلید ترکیبی Win + R را فشار دهید و cmd را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

2. عبارت "slmgr /dli" یا "slmgr /dlv" را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

 

 

مقایسه ویندوز OEM با Retail

 

 

 

SLMGR ابزار مدیریت مجوز نرم افزار مایکروسافت است که اطلاعاتی در مورد نسخه ویندوز، انواع مجوزها، تاریخ انقضای مجوز و غیره ارائه می دهد.

 

slmgr /dli: اطلاعات مجوز فعلی سیستم عامل را با مجوز فعال سازی و کلید محصول جزئی به صورت کوتاه ارائه می دهد.

 

slmgr /dlv: جزئیات اطلاعات مجوز سیستم عامل فعلی را با اطلاعات زیادی مانند شناسه فعال سازی، کلید محصول جزئی، زمان مورد اعتماد، وضعیت مجوز و غیره ارائه می دهد.

 

 

 

3. اگر نسخه OEM دارید، پیام زیر را دریافت خواهید کرد.

 

ویندوز oem چیست

 

4. اگر نسخه Retail دارید، پیام زیر را دریافت خواهید کرد.

 

نسخه retail چیست؟

 

سایت نادمارکت فعالیت خود را از سال 94 با ارائه آنتی ویروس و نرم افزار آغاز نموده و توانست با ارائه خدمات موثر به یکی از برترین و بزرگترین ارائه دهنده محصولات اورجینال آنتی ویروس تبدیل شود، تا محصولات متنوع و اورجینال را به کاربران ارائه دهد. کارشناسان نادمارکت با پشتیبانی فنی و قدرتمند پاسخگوی همیشگی نیاز های کاربران عزیز جهت بهترین راهنمایی ها و راهکارها در قالب محصولات اورجینال هستند.

لطفا قبل از هر گونه سوالی قسمت سوالات متداول مطالعه شود، به صورت کلی ما مشتاقانه آماده هستیم، تا تمام سوالات و نیازهای شما را پاسخگو باشیم.

تلگرام: ID = @nodmarket (فقط ارسال پیام)
وآتس آپ: 09338809387 (فقط ارسال پیام)
تماس 1: 09338809387
تماس 2: 01334556373