چگونه یک شبکه خانگی امن راه اندازی کنیم؟

یک شبکه خانگی امن یک جنبه ضروری از ایمنی اینترنت است. هکرها می توانند از شبکه های آسیب پذیر برای انجام طیف وسیعی از جرایم بهره برداری کنند.شبکه خانگی امنبا درود به کاربران و بازدید کنندگان عزیز سایت تخصصی نادمارکت

جهت خرید لایسنس اورجینال آنتی ویروس نود 32 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید لایسنس نود 32

جهت خرید لایسنس اورجینال ویندوز 10 و 11 بر روی لینک رو به رو کلیک کنید:خرید ویندوز
چگونه یک شبکه خانگی ایمن داشته باشیم؟

شبکه خانگی مجموعه ای از دستگاه ها ( رایانه ها، سیستم های بازی، چاپگرها، گوشی های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های جانبی ) است که به اینترنت و یکدیگر متصل می شوند، یک شبکه خانگی به دو صورت قابل اتصال است:


1 - یک شبکه سیمی که برای اتصال پرینترها و اسکنرها.

2 - یک شبکه بی سیم که دستگاه هایی مانند لپ تاپ - تبلت و موبایل را بدون سیم به هم متصل می کند.


یک شبکه خانگی امن یک جنبه ضروری از ایمنی اینترنت است. هکرها می توانند از شبکه های آسیب پذیر برای انجام طیف وسیعی از جرایم سایبری مانند نصب بدافزارها - "خرید آنتی ویروس نود 32" - انجام سرقت اطلاعات و هویت و ایجاد بات نت بهره برداری کنند. در این آموزش ما در مورد مراحل اصلی که باید برای ایمن کردن شبکه خانگی خود انجام دهید - کمک به شما و خانواده‌تان در استفاده ایمن از اینترنت صحبت می‌کنیم.


شبکه خانگی امن


چگونه نام مودم خود را تغییر دهیم؟

اولین قدم برای ایمن سازی شبکه خانگی "مودم" تغییر نام شبکه است. نام شبکه شما به عنوان SSID شناخته می شود - این مخفف عبارت Service Set Identifier است. اگر لیست شبکه های وای فای را روی لپ تاپ یا گوشی هوشمند خود باز کنید، لیستی از SSID های نزدیک را مشاهده خواهید کرد. روترها SSID را پخش می کنند تا دستگاه های نزدیک بتوانند هر شبکه موجود را پیدا کنند. SSID می تواند تا 32 کاراکتر طول داشته باشد. به طور معمول سازندگان SSID های پیش فرض را با ترکیب نام شرکت با اعداد و حروف تصادفی ایجاد می کنند. این ایده خوبی است که نام SSID خود را تغییر دهید زیرا:


1 - اگر مهاجم نام سازنده روتر شما را بشناسد، ممکن است آسیب پذیری های مدل و نحوه سوء استفاده از آنها را بدانند.

2 - یک نام غیر عمومی ممکن است مهاجمان یا هکرهای شبکه را دور نگه دارد زیرا نشان می دهد که روتر شما با دقت بیشتری نسبت به روترهایی که از نام های عمومی پیش فرض استفاده می کنند مدیریت می شود.


SSID را طوری تغییر دهید که برند یا مدل روتر را فاش نکند. از شناسه‌ای که حاوی اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس یا شماره تلفن شما باشد، خودداری کنید. خوب است که از یک نام ساده برای SSID خود استفاده کنید.


از یک رمز عبور قوی برای روتر خود استفاده کنید


ضد هك كردن مودم تي پي لينك


روترهای بی‌سیم معمولاً با رمزهای عبور پیش‌فرض از پیش تنظیم می‌شوند. هکرها می توانند این موارد را حدس بزنند، به خصوص اگر سازنده روتر شما را بشناسند. بنابراین، تغییر رمز عبور خود در اسرع وقت به امنیت روتر خانگی کمک می کند. معمولاً می توانید این کار را با اتصال به رابط مدیریت روتر از طریق مرورگر خود انجام دهید - آدرس باید آدرس IP پیش فرض روتر باشد. یک رمز عبور قوی حداقل 12 کاراکتر طول دارد – در حالت ایده آل بیشتر – و حاوی ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها است. برای یک شبکه خانگی ایمن، ایده خوبی است که رمز عبور خود را به طور منظم تغییر دهید .


رمزگذاری Wi-Fri خود را تقویت کنید

رمزگذاری یک جنبه مهم از هر راه اندازی محافظت شده با Wi-Fi است. اکثر روترهای بی سیم دارای یک ویژگی رمزگذاری هستند که معمولاً به طور پیش فرض خاموش است. روشن کردن تنظیمات رمزگذاری روتر خانگی می تواند به امنیت شبکه شما کمک کند. چهار نوع سیستم حفاظتی Wi-Fi وجود دارد که معمولاً برای ایمن سازی انتقال استفاده می شود به طوری که فقط دستگاه کاربر و روتر Wi-Fi می توانند محتویات انتقال را بخوانند.


1 - Wired Equivalent Privacy (WEP)

2 - Wi-Fi Protected Access (WPA)

3 - Wi-Fi Protected Access 2 (WPA 2)

4 - Wi-Fi Protected Access 3 (WPA 3)


WPA 2 و WPA 3 گزینه های بهتری برای کسانی هستند که نمی دانند چگونه Wi-Fi را ایمن کنند، زیرا جدیدتر و ایمن تر هستند. نسخه های قدیمی WPA و WEP در برابر حملات brute force آسیب پذیر هستند.

اگر روتر شما این گزینه را در اختیار شما قرار می دهد، ایجاد یک شبکه بی سیم مهمان را در نظر بگیرید، همچنین با استفاده از WPA 2 یا WPA 3، و با یک رمز عبور قوی محافظت می شود. از این شبکه مهمان برای بازدیدکنندگان استفاده کنید: دوستان و خانواده به احتمال زیاد نمی خواهند شبکه شما را هک کنند. با این حال، آنها ممکن است از دستگاه‌هایی استفاده کنند که قبل از استفاده از شبکه شما به بدافزار آلوده شده‌اند. یک شبکه مهمان به افزایش امنیت شبکه خانگی کمک می کند.


سیستم عامل روتر خود را به روز نگه دارید


جلوگیری از هک مودم


به روز نگه داشتن نرم افزار روتر در امنیت سایبری خوب است – و این شامل سیستم عامل روتر شما نیز می شود. سیستم عامل قدیمی تر دارای آسیب پذیری هایی است که هکرها می توانند از آنها سوء استفاده کنند. برخی از روترها به کاربران اجازه می‌دهند از رابط مدیریت بررسی کنند که آیا به‌روزرسانی‌ های میان‌ افزار در دسترس هستند یا خیر، و برخی ممکن است به‌ روزرسانی‌های خودکار را ارائه دهند. همچنین می‌توانید وب‌سایت پشتیبانی فروشنده را بررسی کنید تا ببینید آیا به‌ روزرسانی‌ هایی برای مدل روتر شما موجود است یا خیر.


برای محافظت از شبکه خود در برابر مزاحمان، دسترسی از راه دور را غیرفعال کنید

برای انجام این کار، رابط وب روتر خود را باز کنید و به دنبال ویژگی "Remote Access"، "Remote Administration" یا "Remote Management" بگردید. مطمئن شوید که غیرفعال است - اغلب به طور پیش فرض در بسیاری از روترها غیرفعال است، اما ارزش بررسی را دارد. اگر مشخص شد که برخی از برنامه‌ها و دستگاه‌های موجود در شبکه شما به دسترسی از راه دور متکی هستند، در صورت نیاز، همیشه می‌توانید این ویژگی را دوباره فعال کنید.


از فایروال برای محافظت از دستگاه های موجود در شبکه خود استفاده کنید


چگونه یک شبکه خانگی ایمن داشته باشیم؟


فایروال خانگی از دستگاه های متصل به شبکه شما در برابر نفوذگران در اینترنت محافظت می کند. آنها به طور موثر به عنوان یک مانع دیجیتال یک طرفه عمل می کنند و دسترسی به شبکه شما را از دستگاه های موجود در اینترنت مسدود می کنند و به طور همزمان به دستگاه های موجود در شبکه شما اجازه می دهند به دستگاه های موجود در اینترنت متصل شوند. اکثر روترها دارای فایروال شبکه فعال هستند، بنابراین بررسی کنید که شما فعال باشد. اگر روتر شما فایروال ندارد، می توانید یک راه حل خوب فایروال خانگی را روی سیستم خود نصب کنید تا از حملات روتر "خرید لایسنس Eset internet security" جلوگیری کنید.


Universal Plug and Play را خاموش کنید


نحوه خاموش کردن Universal Plug and Play در مودم


Universal Plug and Play (UPnP) به دستگاه‌های خانه شما کمک می‌کند شبکه شما را کشف کنند و سپس برای به‌ روزرسانی‌ها و لوازم میان‌ افزار با سازنده‌شان ارتباط برقرار کنند. UPnP یک عنصر حیاتی از اینترنت اشیا است، اما متأسفانه، کانالی برای هکرها برای آلوده کردن دستگاه ها و گنجاندن آنها در بات نت ها نیز هست. UPnP همچنین می تواند توسط برنامه های بدافزار برای دسترسی سطح بالا به تنظیمات امنیتی روتر شما استفاده شود. روتر شما باید با سیستم UPnP همکاری کند تا ابزارهای خانگی شما به اینترنت دسترسی داشته باشند. از آنجایی که بسیاری از دستگاه‌ها از رمز عبور محافظت نمی‌کنند یا از رمز عبور یکسانی برای همه دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، این تجهیزات هوشمند می‌توانند یک آسیب‌پذیری امنیتی باشند. UPnP به راه‌اندازی دستگاه کمک می‌کند، اما هنگامی که کار می‌کند، توصیه می‌شود قابلیت‌های UPnP آن را خاموش کنید و سازگاری UPnP را در روتر خود خاموش کنید.


از فیلتر آدرس MAC استفاده کنید تا دستگاه های ناشناس را از شبکه خود دور نگه دارید

بسیاری از روترها به کاربران این امکان را می دهند که بر اساس آدرس MAC خود، دستگاه هایی را که مجاز به استفاده از شبکه های Wi-Fi هستند، محدود کنند. MAC مخفف "کنترل کننده دسترسی رسانه" است و آدرس MAC برای شناسایی دستگاه های موجود در شبکه استفاده می شود. فعال کردن فیلتر آدرس MAC می تواند مانع از اتصال مهاجمان به شبکه Wi-Fi شود، حتی اگر رمز عبور آن را بدانند.


کنسول روتر شما حاوی یک آیتم منو به نام "MAC filtering" یا "MAC address filtering" خواهد بود. هر دستگاهی که می تواند به یک شبکه متصل شود دارای یک آدرس MAC است که منحصر به فرد است. شما باید آدرس هر دستگاهی را که می خواهید در شبکه خود اجازه دهید پیدا کنید و سپس آن آدرس ها را در روتر وارد کنید و گزینه فیلتر آدرس MAC را روشن کنید.


به محل قرارگیری روتر خود فکر کنید

اگر می توانید، روتر خود را در مرکز خانه خود قرار دهید. این نه تنها دسترسی به شبکه را یکنواخت‌ تر توزیع می‌کند، بلکه کمک می‌کند شبکه شما را از دسترس / مشاهده هکرها خارج کنید. اگر می توانید روترها را از پنجره ها و درهای خارجی دور نگه دارید.


دستگاه های خود را امن کنید

دستگاه های خود را با آنتی ویروس ایمن کنید


رایانه ها و سایر دستگاه های خانه شما می توانند نقاط ورود هکرها به روتر شما را فراهم کنند. بسیاری از دستگاه های متصل به شبکه شما قابل حمل خواهند بود - به عنوان مثال، لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند. دستگاه‌های قابل حمل از آنجایی که به شبکه‌های دیگر متصل می‌شوند و احتمالاً از Wi-Fi عمومی "راه های ایمن ماندن در شبکه وای فای عمومی" استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد آلوده شوند. خطر ابتلا به ویروس "خرید نود 32" و تلاش برای هک در خارج از خانه شما بیشتر است. تجهیزاتی که هرگز خانه شما را ترک نمی‌کنند، تنها در معرض یک نقطه دسترسی به اینترنت قرار می‌گیرند و احتمال آلوده شدن آن‌ ها را کاهش می‌دهد. برای ایمن نگه داشتن روتر خانه خود، به خاطر داشته باشید که امنیت سایبری را رعایت کنید - مطمئن شوید که دستگاه های شما توسط نرم افزار آنتی ویروس جامع محافظت می شوند. به عنوان مثال Eset Internet Security از دستگاه های شما در برابر هکرها، ویروس ها و بدافزارها محافظت می کند. با دنبال کردن مراحل ذکر شده در بالا، می‌توانید امنیت شبکه بی‌سیم را به حداکثر برسانید و هنگام استفاده از اینترنت در خانه، آرامش بیشتری داشته باشید


وقتی در خانه نیستید روتر خود را خاموش کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای محافظت از شبکه خانگی خود خاموش کردن آن در زمانی است که در خانه نیستید. خاموش کردن Wi-Fi خود در زمانی که در خانه نیستید، احتمال تلاش هکرها برای نفوذ به شبکه خانگی شما را در زمانی که در خانه نیستید کاهش می دهد. علاوه بر کاهش خطرات امنیتی، جدا کردن روتر هنگامی که آنجا نیستید از آسیب دیدن آن در اثر نوسانات برق نیز جلوگیری می کند.


سایت نادمارکت فعالیت خود را از سال 94 با ارائه آنتی ویروس و نرم افزار آغاز نموده و توانست با ارائه خدمات موثر به یکی از برترین و بزرگترین ارائه دهنده محصولات اورجینال آنتی ویروس تبدیل شود، تا محصولات متنوع و اورجینال را به کاربران ارائه دهد. کارشناسان نادمارکت با پشتیبانی فنی و قدرتمند پاسخگوی همیشگی نیاز های کاربران عزیز جهت بهترین راهنمایی ها و راهکارها در قالب محصولات اورجینال هستند.

لطفا قبل از هر گونه سوالی قسمت سوالات متداول مطالعه شود، به صورت کلی ما مشتاقانه آماده هستیم، تا تمام سوالات و نیازهای شما را پاسخگو باشیم.

تلگرام: ID = @nodmarket (فقط ارسال پیام)
وآتس آپ: 09338809387 (فقط ارسال پیام)
تماس 1: 09338809387
تماس 2: 01334556373